Liigu sisu juurde

By Grete

 

 

Kahjuliku päikesekiirguse eest saate enda ja oma lapse nahka kaitsta mitmel erineval viisil. Vähiliit soovitab: kasutage päikesekaitsevahendit, riietuge õigesti ja ärge liialdage otsese päikesevalgusega. Oluline on valida endale ja oma beebile õige päikesekaitsevahend. Kuidas seda teha, saate lugeda sellest blogist.

Seega, päikesekaitsevahend, õige riietumine ja päikesevalgusega mitte liialdamine! Kandke mõnusaid UV-kaitsega riideid ja lõbusat peakatet ning püsige lõunasel ajal (kell 12−15) varjus. Kuid ennekõike ärge unustage kasutada päikesekaitsevahendit, seda nii beebil kui endal! See annab UV-kiirguse eest lisakaitse.

Kuidas valida õiget päikesekaitsevahendit endale ja beebile?

Poeleti ääres, mis on lookas rõõmsate värvidega päikesekaitsekreemidest, vaatate kindlasti nende SPF-faktorit.

Aga mida see number õigupoolest tähendab?

Oluline on teada, et ükski päikesekaitsekreem ei kaitse teid päikese eest 100%. Suurem SPF-faktor pakub muidugi paremat kaitset, kuid faktori 30 ja 50 väga suurt erinevust ei ole. Näiteks SPF-faktor 30 pakub UVA- ja UVB-kiirguse eest kaitset 96,6% ning SPF-faktor 50 kaitseb 98%. Sageli arvavad inimesed, et kasutades faktorit 50, ei saa nendega midagi juhtuda.

Veel on vaja teada, et lühend SPF (Sun Protector Factor) tähendab päikesekaitsefaktorit ja pakub kaitset UVB-kiirguse eest. Peale UVB-kiirguse on olemas ka UVA-kiirgus.

UVA-kiirgus tungib kõige sügavamatesse nahakihtidesse ja kiirendab naha vananemist. UVB-kiirgus tekitab päikesepõletuse naha pinnal.

Kuigi UVA nahapõletust ei tekita, võib see põhjustada nahakahjustusi. Seega on oluline osta päikesekaitsekreem, mis kaitseb nii UVA- kui UVB-kiirguse eest.

Spikker UVA ja UVB tähenduse erinevuse meeldejätmiseks on selline: UVA-kiirgus põhjustab naha vananemist – mõelge „A“ nagu aging (ehk vananemine). UVB-kiirgus põhjustab päikesepõletust – mõelge „B“ nagu burning (ehk põletus).

Aga millist SPF-faktorit oleks õige kasutada? See sõltub muu hulgas teie vanusest ja nahatüübist.

Hollandi Vähiliit soovitab täiskasvanutele igapäevaste välitegevuste korral faktorit 15. Päevitamise korral, päikesereisidel ja talispordipuhkustel on soovitatav faktor 30. Beebidele sobib faktor 30 või 50. Kui beebi on alla ühe aasta vanune, siis hoidke teda täiesti eemal otsesest päikesevalgusest.

Kasutatud allikad

https://naifcare.com/dit-is-alles-wat-je-moet-weten-over-spf/

 

Viimased postitused