Liigu sisu juurde

By Grete

kuidas-valida-korvatroppe_mediron
Kuidas valida kõrvatroppe?

Kõige lihtsam asi, mis sa saad oma kuulmise säilitamise heaks teha on kõrvatroppide kandmine. Kuna turul on väga lai valik erinevaid kõrvatroppe, siis otsuse tegemine, millised kõrvatropid valida, võib mõnikord segadust tekitada. Seetõttu me anname väikese ülevaate, mis võiks kergendada sinu valikut kõrvatroppide ostmisel.

Kõrvatroppide efektiivsust määratletakse signaali ja müra suhte (SNR) kaudu, mida mõõdetakse detsibellides (dB). Tavaline kuulmiskaitse varieerub 15- 33 dB SNR vahel. Mida kõrgem SNR, seda rohkem kaitset ta müra eest pakub- see kehtib loomulikult siis, kui kõrvatropid on õigesti paigaldatud ja on kõrvas parajad. Kuna turul on väga erineva mürasummutuse tasemega kõrvatroppe, siis on soovitatav enne ostu sooritamist välja selgitada, mille jaoks on sul kõrvatroppe vaja. Kas sa vajad kõrvatroppe, kuna ei saa magada? Kõrvad valutavad lennureisi ajal? Soovid kaitsta kuulmekäiku vee eest? Töötad kõrge müratasemega keskkonnas? Kas sa oled muusik või sa käid palju kontsertidel?

Kui Sa otsid kõrvatroppe magamiseks…

…, siis tuleb esmalt kindlaks teha, kas sa soovid magades peaaegu täielikku vaikust või soovid lihtsalt natukene summutada taustahelisid, kuid mitte muretseda, et hommikul võid sisse magada, kuna ei kuulnud oma äratuskella. Näiteks kui sa soovid ära blokeerida oma norskava kaasa või lärmakad naabrid, siis on kõige parem valik selle jaoks pehmest vahust kõrvatropid, mille SNR jääb vahemikku 30-33. Samas, kui sind ümbritsevad helid väga palju ei häiri, kuid soovid neid lihtsalt natukene summutada, siis on heaks alternatiiviks pehmest vahust kõrvatroppidele kas silikoonist kõrvakanali peal kantavad kõrvatropid või korduvkasutatavad kõrvatopid, mille SNR jääb vahemikku 20-29.

Samuti on silikoonist kõrvakanali peal kantavad kõrvatropid heaks alternatiiviks, kui tavaliste kõrvatroppide kandmine tekitab ärritust kõrvakanalis või sulle ei meeldi, kuidas pehmest vahust või korduvkasutatavad kõrvatropid kõrvas tunduvad. Need kõrvatropid ei ole tavaliselt nii tugeva mürasummutuse tasemega (Mack´s silikoonist täiskasvanutele ja lastele 20 dB) kui pehmest vahust kõrvatropid, kuid pakuvad siiski piisaval määralt kaitset müra eest ja lasevad rahulikult magada.

Kui sa valid kõrvatroppe magamiseks, siis on oluline, et kõrvatropid oleksid mugavad ka külili magades.

Kui Sa otsid kõrvatroppe ujumiseks…

…, siis on kõige levinumad kõrvatropid kaitsmaks oma kuulmekäiku vee eest silikoonist kõrvakanali peale asetatavad kõrvatropid, mida tuleb puhaste käte vahel veeretada palliks, asetada kõrvakanali peale ning tasandada, et tekiks õhukindel kate. Samuti on nende kõrvatroppide mürasummutuse tase kõige väiksem, kuna on mõeldud eelkõige kuulmekäigu kaitsmiseks vee eest. Kõrvakanali peale asetatavad kõrvatropid aitavad vältida kõrvainfektsiooni, mida võib tekitada vee sattumine kõrva ning on abiks, kui kuulmekile on šunteeritud.

Kui kõrva peale asetatavad silikoonist kõrvatropid on ebamugavad või kukuvad kõrvast ära, siis alternatiivina võib kasutada korduvkasutatavaid kõrvatroppe nagu Killnoise ja Alpine, mis kaitsevad samuti kuulmekanalit vee eest, kuid nende paigaldamine võib olla mugavam ning nende kasutusiga pikem. Kui lapsele on paigaldatud šundid, siis on soovitatav kasutada siiski kuulmekäigu peale astetatavaid kõrvatroppe nagu Mack´s silikoonist kõrvatropid.

Kõrvatropid muusikutele ja muusikanautlejatele

Spetsiaalsed kõrvatropid muusikutele ei ole mõeldud ainult muusikutele, vaid ka inimestele, kes käivad kontsertidel või ööklubides. Kuna muusikud ja sageli muusikaüritustel, kontsertidel või ööklubis käijad puutuvad pidevalt kokku kõrghelidega ja piirtaseme ületanud müraga, siis on neil suur risk kuulmisprobleemide tekkimiseks.

Korduvkasutatavad kõrvatropid on madalama mürasummutuse tasemega kui pehmest vahust kõrvatropid, jäädes vahehemikku 21-29 dB. Nende eesmärgiks ei ole kõikide helide summutamine, vaid pigem blokeerivad müra ja lasevad läbi puhta heli, et Teil oleks võimalik samal ajal ka kuulda, mida Teile räägitakse.

Vaatamata sellele, et kõrvatroppidega peole või kontserdile minemine võib tunduda võõras, kaitsevad need sinu kuulmist kahjulike helide eest ning tagavad, et sa hommikul ei ärkaks vilin kõrvas.

Õigesti valitud ja paigaldatud kõrvatopid aitavad natutida muusikat, ilma kuulmist kahjustamata.

Kõrvatropid tööl kandmiseks

Kõrvatroppide valikul on esmalt oluline kindlaks määrata, kui suur on müratase sinu töökeskkonnas. Kui sa ei tööta väga mürarikkas töökeskkonnas, vaid soovid summutada ümbritsevaid helisid, samal ajal rääkida ja kuulata, mida sulle räägitakse, siis on soovitatav kasutada kõrvatroppe, mille mürasummutuse tase on vahemikus 21-29 dB. Selleks on kõige paremad kas siis korduvkasutatavad kõrvatropid nagu Killnoise ja Alpine või kõrva peale asetatavad nagu Mack´s silikoonist kõrvatropid.

Kui sa töötad keskkonnas, kus müratase ületab lubatud piirtaseme, siis on soovitatavad pehmest vahust kõrvatropid või hoopis kõrvaklapid. Kui sul on vaja kanda mürakaitset igapäevaselt terve päeva jooksul, siis pead kindlaks tegema, et kõrvatropid oleksid kõrvas mugavad.

Kõrvatropid lennureisiks

Kõrvatropid lennureisiks on mõeldud eelkõige rõhu reguleerimiseks kõrvas, mis tekitab kõrvavalu lennuki maandumisel ja õhkutõusmisel. Sellised kõrvatropid nagu Alpine Pluggies Kids ja Alpine FlyFit aitavad reguleerida rõhku ning summutada helisid, mida võivad tekitada nii lennuki mootor kui kaasreisijad.

Kui Teil aga kõrvavalu lennuki maandumisel ja õhkutõusmisel ei teki, vaid soovite lihtsalt summutada ümbritsevaid helisid, siis sobivad selleks väga hästi kas Killnoise korduvkasutatavad kõrvatropid või pehmest vahust kõrvatropid, mis tagavad peaaegu täieliku vaikuse.

Mida siis tähele panna, kui lähed kõrvatroppe valima?
  1. Mõtle, mis keskkonnas Sa neid kõrvatroppe kasutad!
  2. Pehmest vahust kõrvatropid on kõige tugevama mürasummutuse tasemega ning sobivad kandmiseks, kui soovid peaaegu täielikku vaikust või töötad kõrge müratasemega keskkonnas.
  3. Korduvkasutatavad kõrvatropid on head kandmiseks kontsertidel, töökeskkonnas (kui müratase ei ole väga kõrge), ujumisel, lennureisil, muusikat luues või mõnes muus keskkonnas, kus sa soovid mürataset vähendada, aga samal ajal rääkida ja kuulata.
  4. Pehmest vahust kõrvatropid ei ole mõeldud ujumiseks! Vali ujumiseks kõrvakanali peale astetatavad silikoonist kõrvatropid või korduvkasutatavad kõrvatropid.
  5. Vali endale õige suurus, sest kui kõrvatropid ei mahu korralikult kõrva, võivad need tuua rohkem kahju kui kasu.
  6. Kui Sa otsid kõrvatroppe magamiseks, siis on oluline, et need oleksid mugavad ka külili magades.
  7. Kui sul on valik tehtud ja sobivad kõrvatropid ostetud, siis kõrvatroppide paigaldamisel loe kindlasti juhendit, kuna valesti paigaldatud kõrvatropid nagu ka vales suuruses kõrvatropid, võivad vigastada kõrva või tuua kaasa kuulmise halvenemise.

 

Hoolitseme oma kuulmise eest!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimased postitused